Za obnovu státu

obrazek vojaka

Z přehlídky Čs.obrněné brigády samostatné


V roce 1939 Německo obsadilo zbytek českých zemí a vyhlásilo Protektorát Čechy a Morava. Na Slovensku vznikl Slovenský štát, Podkarpatskou Rus a část Slovenska obsadilo Maďarsko.

Českoslovenští vojáci se postavili okupantům na odpor doma i v zahraničí. Již na přelomu března a dubna 1939 čs. důstojníci založili organizaci podzemní armády nazvanou Obrana národa. Touha po znovuvybojování samostatnosti vedla mnohé Čechoslováky také k odchodu do zahraničí, kde byly zakládány československé vojenské jednotky.

V žádném případě nešlo jen prázdná slova o bezobsažné slavnostní deklarace. Vojáky z československých jednotek bylo možné potkat na všech důležitých bojištích druhé světové války. Různě silné vojenské části bojovaly v Polsku, ve Francii, ve Velké Británii, v Sovětském svazu, v severní Africe i na Blízkém Východě. I ti z uprchlíků, kteří se z různých důvodů v řadách čs. jednotek neobjevili, vstupovali většinou do spojeneckých armád nebo se zapojovali do práce ve válečném průmyslu. Pod čs. prapory přišli bojovat i mnozí Češi a Slováci z řad krajanských obcí.

Vznik československých vojenských jednotek a jejich působení měl pro československý zahraniční i domácí odboj veliký význam. Demonstrovaly před československou i zahraniční veřejností nesouhlas s rozbitím Československa a nacistickou okupací, staly se symbolem podpory československých zahraničních odbojových orgánů a postupným zapojováním do válečných operací spojenců přispívaly v mezích svých možností k vojenské porážce hitlerovského Německa. Jak politický, tak vojenský aspekt aktivity čs. vojenských jednotek v zahraničí působil povzbudivě na domácí odbojové frontě v okupované vlasti.


TOPlist