Návrat legií

Příslušníci italských a francouzských legií se vrátili do vlasti již v prosinci 1918 nebo v lednu následujícího roku.

Z politických ale i technických důvodů se nejpozději vraceli příslušníci ruských legií, kteří setrvali na Dálném Východě ještě téměř dva roky po ukončení 1. světové války. Jako první již v lednu 1919 se uskutečnily transporty invalidů a nemocných legionářů, a to přes Spojené státy americké.

Vlastní evakuace byla zahájena 9. prosince 1919 odplutím 1. čs. střeleckého pluku Mistra Jana Husi, který 1. února překročil československo hranice. Při příjezdu do Prahy jeho příslušníky včele s velitelem pplk. Karlem Kutlvašrem uvítali na Staroměstském náměstí dr. Edvard Beneš, ministr národní obrany Václav Klofáč a náčelník generálního štábu francouzský generál Maurice Pellé. Poté následoval triumfální pochod Prahou.

Poslední transport vyplul z Vladivostoku až 2. září 1920. Část vojáků se vracela cestou „kolem světa“ přes území Kanady ev. USA a připlouvali do německých, případně francouzských přístavů, jiní odplouvali tzv. jižní cestou přes Japonsko, Čínu, Indii, Suezským průplavem do Evropy a poté z italských přístavů vlakovými transporty do vlasti.

Návrat legií


TOPlist