Vojáci AČR v zahraničních misích
Příslušníci armády ČR se v letech 1993–2008 zúčastnili řady misí a mezinárodních mírových operací vedených NATO, EU a OSN, čímž výrazně přispěli k udržení či nastolení míru v oblastech nestability nebo etnických čistek. Kromě mechanizované pěchoty byly poskytnuty i polní nemocnice, vrtulníkové jednotky či dopravní letadla. Vojáci československé armády a později Armády České republiky působili od jara 1992 v rámci mírové mise OSN UNPROFOR, od roku 1995 pod vedením NATO v misi IFOR, do níž se ČR zapojila zesíleným mechanizovaným praporem. ČR se také zúčastnila alianční mírové operace na území Bosny a Hercegoviny v rámci operací SFOR I a SFOR II. Od roku 1999 do obnovy Kosova v alianční mírové operaci KFOR, v Makedonii působila průzkumná rota v rámci operace Esential Harvest. Příslušníci armády České republiky se zúčastnili jako pozorovatelé řady mírových misí OSN v Angole, Namíbii, Somálsku i bývalé Jugoslávii a dalších zemích.
Po 11. září 2001 se AČR významně angažovala v operacích na Středním východě a ve Střední Asii, v Afganistanu (ISAF) a v Iráku, kde se podílela na akcích humanitárního charakteru (vyslání polních nemocnic) a na udržení pořádku (kontingenty vojenské policie).
Zahraniční mise se postupně staly důležitým prostředkem přeměny a profesionalizace Armády České republiky. Zatímco zpočátku museli být do misí posílání i dobrovolníci ze zálohy, stále častěji byly nasazovány standardní bojové jednotky AČR. Svým charakterem a náročností si to vyžádaly především obě akce na Balkáně.
Účast v misích také zásadním způsobem umožnila integraci do vojenských struktur NATO a vytváření společných mezinárodních jednotek, např. vytvoření společného česko-slovenského praporu v rámci operace KFOR.